[Kto pyta nie błądzi] Jaki węzeł?

Wszystko co dotyczy wyposażenia karpiarza

[Kto pyta nie błądzi] Jaki węzeł?

Postprzez jacekb1 » 17 Wrz 2010, 20:56

Poniewaz nigdy nie stosowalem strzalowek, a teraz mam taka potrzebe prosze o porade jak polaczyc zylke glowna (0,35) z fluorocarbonem (0,50).
Chodzi mi o wezel, ktory bedzie jak najbardziej gladko przechodzil przez przelotki i oczywiscie wytrzymalosc to priorytet.

Zdzerzak czy Mahin Knot ? A moze cos innego ? Jakies patenty lub wlasne doswiadczenia ?

Pozdrawiam
Jacek B.
jacekb1

Re: [Kto pyta nie błądzi] Jaki węzeł ?

Postprzez KRON » 17 Wrz 2010, 21:48

Mahin knot. I do żyłki z fluo i do żyłki z plecionką.
Poprawnie zawiązany ma niewielkie dwa wąsiki za sobą podczas rzutu a kształt przypomina stożek. Jego kształt i prędkość podczas rzutu zmniejsza możliwość uszkodzenia przelotek. Pamiętaj jednak że poprawność i jakość wykonania jest tym co powoduje ze węzeł ten jest mocny.
Zderzakowy to nieporozumienie. Dwa wąsy. Jeden z przodu na dodatek. Tłucze po przelotkach niemiłosiernie.
Najważniejsze jest jednak to żeby pamiętać o grubości stosowanych materiałów do średnicy ostatniej przelotki.
Wsio :)

Pozdo.
Awatar użytkownika
KRON
Klubowicz
Klubowicz

Dołączenie: 18 Mar 2009, 22:40

Postprzez jacekb1 » 18 Wrz 2010, 10:34

Jak zwykle, krotko i konkretnie :) Dzieki.

Ale znalazlem jeszcze cos takiego na karpiarz.pl i pozwole sobie zacytowac tekst w calosci.

Tekst zapozyczony z portalu karpiarz.pl

Damian Jóźwiak 19 października 2006

Nie jest tematem niniejszego artykuliku kwestia, kiedy, gdzie i dlaczego stosować przypon strzałowy. Stanowi natomiast odpowiedź na pytanie przyjaciół o pewien specjalny węzełek, który do strzałówki stosuję. Ale może po kolei.

Nie do pominięcia jest, przy opisywaniu tworzenia węzła jego geneza. A to, dlatego, że nie ja go wymyśliłem.

Nie jest tematem niniejszego artykuliku temat, kiedy, gdzie i dlaczego stosować przypon strzałowy. Stanowi natomiast odpowiedź na pytanie przyjaciół pewien specjalny węzełek, który do strzałówki stosuję. Ale może po kolei.

Nie do pominięcia jest, przy opisywaniu tworzenia węzła jego geneza. A to, dlatego, że nie ja go wymyśliłem. Zrobił to mój kolega, Tomek z Wolsztyna. Tomek, to wyjątkowo twardy zawodnik. Po przykrym incydencie, wybicia spieku przelotki startowej przez popularny węzeł postanowił wymyślić nowy, który będzie lepszy i nie będzie go narażał na stresy podczas użytkowania. Próby zaczęły się zeszłej zimy, a może jeszcze jesieni. Tomeczek próbował, rwał, wiązał, rwał, znowu wiązał…. I nagle, gdy groziła mu już prawie eksmisja z domu, gdzie kawałki żyłki tworzyły już ściółkę…Eureka!!!

Godzina 1.30 w nocy. Dzwoni telefon (dobrze, że rzadko kładę się spać przed północą). To kolega z Wolsztyna. Podekscytowany krzyczy do słuchawki, że wreszcie ma! Że po setkach zerwanej żyłki, testach na zerwanie i pociętych palcach patent wieńczy dzieło!! Wsiadaj i przyjeżdżaj, musisz to zobaczyć!! Jasne. O niczym innym nie marzę, tylko o tym, żeby iść na parking, po zimne auto i jechać o 2 w nocy do Wolsztyna;> Węzełek widzę przy najbliższym spotkaniu. Wygląda nieziemsko. Zgrabny, wcale nie gruby i podłużny. Najbardziej zastanawia mnie fakt, iż końcówki żyłki przycięte są tak, że w zasadzie nie widać, gdzie są!!!

Sceptycznie podchodzę do tego cuda… Jakieś takie za ładne. Próba zerwania doprowadziła prawie do przecięcia rąk!!! Trzyma jak cholera, nie ma co! Tak to, Tomeczek myślał, myślał aż wymyślił. Za co będę mu wdzięczny, tak samo, jak wszyscy, co się węzełka nauczą;)

Ale po kolei. Materiał zawiera sporo fotek, żeby każdy zrozumiał istotę węzła.

Żyłka biała to przypon strzałowy (w tym przypadku White Lightning Extreme 0,55mm Pelzera) oraz, jako żyłka główna czarna amnestia (nie miałem czarnej żyłki, żeby kontrast kolorów pomógł śledzić etapy tworzenia węzła). Węzeł nadaje się do łączneia żyłki głównej z grubą mono. Przed rozpoczęciem prac, musimy odmierzyć i uciąć odpowiedniej długośći przypon strzałowy, ponieważ przy wiązaniu Palomara musimy przeciągnąć oba końce strzałówki przez oczko tworzone przez żyłkę główną.

1.Składamy na pół każdą z żyłek.

Image
2.Strzałówkę traktujemy tak jak oczko haka i wiążemy na niej węzeł Palomar.

Image
3.Mocno i dokładnie zaciągamy Palomar na strzałówce

Image
4.Widać to wyraźnie na czwartej fotce.

Image
5.Po zawiązaniu Palomara, krótszy odcinek strzałówki (trzymając węzeł Palomar, żeby nam się nie obracał) owijamy naokoło podwójnie złożonej linki głównej czterokrotnie.

Image
6.Następnie, wracamy strzałówką z powrotem w kierunku Palomara owijając znowu czterokrotnie.

Image
7. Koniec strzałówki przekładamy przez oczko tworzone przez podwójnie biegnącą żyłkę główną a koniec owijki ze strzałówki. Widać to wyraźnie na fotce.

Image
8. Układamy dokładnie węzeł, żeby tworzył równomierny warkocz, naciągając lekko krótszy koniec strzałówki i podwójnie złożoną linkę główną.

Image
9 - 10.Moczymy węzeł i zaciągamy w ten sposób, że trzymamy podwójnie złożoną żyłkę główną i tylko (!!!) dłuższy odcinek strzałówki. To bardzo ważne, inaczej węzeł się nie ułoży prawidłowo.

Image

Image

11. Widać zaciągnięty, gotowy węzeł.

Image
12.Przycinamy końcówki węzła bardzo krótko, najlepiej obcinaczami.

Image

Finito.

Węzeł trzyma ok. 80-90% wytrzymałości żyłki głównej. Na fotkach widać wyraźnie, że nie uszkadza ani nie spłaszcza żyłki głównej.

Stosowałem ten węzeł cały sezon i nie puścił mi ani razu, a ciągle łowię w zaczepach i stosuję siłowe hole. Imponujące.

Miłego męczenia się.

I co wy na to ?

Pozdrawiam
Jacek B.
jacekb1

Postprzez KRON » 18 Wrz 2010, 13:19

J na to powiem krótko.
Jak sobie ktoś lubi życie komplikować to zaczyna szukać zbędnych modyfikacji.
Faktem jest że sam mahin knot jak i ten mahin knot jaki zaproponował Damian po modyfikacji jest podobnej wytrzymałości. Z małą różnicą. Ten drugi ma już sporo większy "zadek" po zawiązaniu.
Najprostszy sposób to zestawić elementy tej samej średnicy, zawiązać oba i przekonać się co lepsze, co prostsze i co mocniejsze.
Jak się kiedyś Jacku spotkamy pokażesz mi co lepiej Ci wychodzi i za co jesteś pewny.
Dziś stawiam browca ze będziesz doskonale wiązał zwykłego mahin knota i do niego będziesz miał zaufania.
Pozdro
Awatar użytkownika
KRON
Klubowicz
Klubowicz

Postprzez jacekb1 » 18 Wrz 2010, 13:34

Wlasnie zrobilem testy na jednosezonowej zylce i...

Mahin knot to debesciak :)

Dzieki jeszce raz za rade, co sprawdzone to sprawdzone, nawijam korde i robie strzalowki mahin knot'em :)

Pozdrawiam
Jacek B.
jacekb1

Postprzez pyniek » 18 Wrz 2010, 17:23

Przy okazji, dobre wideo jak zrobić wspomniany MAHIN KNOT:

http://www.youtube.com/watch?v=hXtyKlesU40

Inny ciekawy węzełek:

http://www.youtube.com/watch?v=JAtYdbVJWxI&feature=fvw
Catch & Release - nie dotyczy Syrenki ;)

"Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla."

Image
Awatar użytkownika
pyniek
Rzecznik prasowy
Rzecznik prasowy

Dołączenie: 18 Mar 2009, 16:00
Miejscowość: Sandomierz

Postprzez jacekb1 » 06 Paź 2010, 19:47

Wezlow ciag dalszy... :)

Potrzebuje polaczyc sztywny material (fluorocarbon lub grube mono) z plecionka w celu stworzenia przyponu, kombinacji Combi Rig'a z Warwick Rig'iem. Jaki wezel zastosowac ?

Wiem ze niektorzy z was robia podobne przypony wiec bede wdzieczny za rady (najlepiej z obrazkami).

Pozdrawiam
Jacek B.

PS. Co do wezlow powyzszych (strzalowych)... zaden sie nie sprawdzil nad woda. Mahin Knot'owi kompletnie nie ufam, a "strzalowy" ktory ja znalazlem mimo ze jest wlasciwie doskonaly to wymaga duzej i mocnej koncowej przelotki. W zwiazku z tym zrezygnowalem z przyponu strzalowego, co bedzie to bedzie.
jacekb1

Postprzez KRON » 07 Paź 2010, 09:25

jacekb1 napisał(a):... PS. Co do wezlow powyzszych (strzalowych)... zaden sie nie sprawdzil nad woda. Mahin Knot'owi kompletnie nie ufam, a "strzalowy" ktory ja znalazlem mimo ze jest wlasciwie doskonaly to wymaga duzej i mocnej koncowej przelotki. W zwiazku z tym zrezygnowalem z przyponu strzalowego, co bedzie to bedzie.

A coś więcej napiszesz? Jaki powód że tak nisko oceniasz węzeł machin?
Awatar użytkownika
KRON
Klubowicz
Klubowicz

Postprzez jacekb1 » 08 Paź 2010, 00:06

KRON'ie, nie oceniam go (wszyscy wiaza i nie narzekaja) tylko napisalem ze kompletnie mu, a w zasadzie tej malej petelce ktora wiaze sie na starzalowym nie ufam. Malenka petelka z grubego fluorocarbonu wszyscy widza jak sie zachowuje, wyglada tak jakby sie miala zaraz rozwiazac - wiem wiem, mozna przypalic zapalniczka, ale nie oto chodzi.

Po prostu brak zaufania do konstrukcji, mino samozaciskajacego sie wezla.

Rozumiem, ze do przyponu tez chciales zaproponowac Machin Knota ? :)

Pozdrawiam
Jacek B.
jacekb1

Re: [Kto pyta nie błądzi] Jaki węzeł?

Postprzez lordmatej » 14 Gru 2010, 22:03

Witam Mistrzów Kija!! Pany powiedzcie mi co nie co o strzałówce. Jako głównego sznurka używam plecionki berkleya whiplash 0,17 albo 0,15 nie pamiętam. Kij to shimano alivio 3,6 3lbs ,młynek okuma travertine 55,śmigam ciężarki ok100-150 gram i po kilku wypadach na rybki robi mi się "broda"na plecionce,tzn moze nie tak do końca broda tylko widac przetarcia na odcinku kilku metrów.Jeszcze nigdy nie zerwałem zestawu jednak wkurza mnie marnowanie co kilka wypadów ok 2 metrów plecionki z tego powodu że się przeciera. Zresztą zestaw to pikuś a rakieta to dopiero po dupie dostaje...Moje pytanie-jaki zastosować materiał na strzałówkę??(nazwy i grubość mile widziane)Jak wpływa to na ostrożne miśki?Plecionka główna/strzałówka/krętlik i przypon??? Czy jakaś inna kolejność? A wogóle bawić się przy tak mocnej plecionce w strzałówki czy dac se siana i ucinać ze szpuli co jakiś czas??
Awatar użytkownika
lordmatej

Dołączenie: 14 Mar 2010, 18:44
Miejscowość: Sandomierz
numer gadu-gadu: 1906351

Następna

Powróć do Sprzęt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość